Išmatų avarija ar NBD? Ir ER Doc apie simptomus, kuriuos reikia stebėti

Jei kada nors patyrėte stiprų prakaitavimą išmatose, žinote, kad jie jaučiasi kaip krizė. Tačiau skubiai reikia eiti dabarlabiau tikėtina, kad sukels avarinę spintą nei medicininę.

Nors mes ne visada apie tai kalbame, visi buvome ten. Nes į kiekvieną gyvenimą turi įkristi maža kaka. Ir kartais tas šūdas** yra neabejotinai… nenormalus. Bet ar žinote, kas yra tikroji nelaimė?

Paprastai išmatų pokyčiai nėra didelė problema. Tačiau kartais ši labai žemiška kasdienė veikla gali signalizuoti apie medicinines problemas, kurioms reikia ne tik tualetinio popieriaus. Prieš paspausdami panikos mygtuką (arba apsipirkdami bidė), skaitykite toliau.

Dažnos išmatos: kaip žinoti, kada eiti

Dažniausios išmatų problemos dažniausiai yra viduriavimas, kraujas išmatose ir vidurių užkietėjimas. Nors ir mažiau nei linksma, šias sąlygas paprastai galima išspręsti namuose naudojant nereceptinius vaistus ir šiek tiek TLC. Mitybos pokyčiai, vaistai ir net vaistažolių papildai gali pakeisti išmatų konsistenciją ir dažnumą, todėl gali tekti tik pašalinti kaltąją šalį.

Tačiau kai kuriais atvejais gali būti papildomų simptomų, rodančių, kad reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją, arba rimtų būklių požymių, dėl kurių anksčiau nei vėliau reikia kreiptis į gydytoją.

Viduriavimas

Laisvos, vandeningos išmatos gali atsirasti dėl virusinių ar bakterinių infekcijų, kuriomis užsikrečiate nuo asmeninio kontakto. Praryti patogenai (apsinuodijimas maistu) yra dar vienas dažnas kaltininkas. Jūs netgi galite viduriuoti dėl emocinių sutrikimų, tokių kaip nerimas. Viduriavimas taip pat gali būti pagrindinės būklės, pvz., dirgliosios žarnos sindromo ar uždegiminės žarnyno ligos, simptomas.

Nepriklausomai nuo priežasties, jums tikriausiai nereikia skubios pagalbos, nebent viduriavimą lydi papildomi simptomai, pvz., dehidratacija, didelis skausmas ar diskomfortas arba nuolatinis karščiavimas, viršijantis 101 laipsnį pagal Farenheitą, sako medicinos mokslų daktaras Matthew Warneris. Inspira medicinos centrai. Bet kokius simptomus, kurie kelia nerimą arba skiriasi nuo normos, pvz., galvos svaigimas ar alpimas, taip pat reikia kuo greičiau ištirti, jei jie lydi viduriavimą.

Dehidracija gali neatrodyti rimtai, tačiau tai absoliučiai būtina medicininė pagalba: Dr. Warneris įspėja, kad dehidratacija gali greitai prasidėti, kai viduriavimą lydi vėmimas. „Dehidratacijos požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra sumažėjęs šlapinimasis, tamsios spalvos šlapimas ir sausos, įtrūkusios lūpos“, – sako jis. Kūdikiai gali atrodyti abejingi, turėti įdubusį šriftą arba verkti nesukeldami ašarų. Dažniausiai dėl viduriavimo greitai dehidratuojasi vaikai, pagyvenę žmonės ir tie, kurie jau turi sveikatos sutrikimų, pvz., imuninės sistemos sutrikimų ir vėžio.

Dėl lėtinio viduriavimo, kuris trunka ilgiau nei savaitę arba kuris nuolat atsiranda ir praeina bet kuriuo laikotarpiu, gali nereikėti keliauti į greitąją pagalbą, tačiau būtina pasikalbėti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Tai ypač svarbu, jei jame yra tamsaus kraujo, smulkių kietų dėmių, gleivių ar pūlių.

Kruvinos išmatos

Gali būti baisu pamatyti kraują išmatose. Tačiau tai nebūtinai reiškia, kad viduje vyksta kažkas baisaus. „Kruvinos išmatos gali kelti nerimą, bet dažnai kraujavimas kyla dėl vietinio perianalinio dirginimo arba hemorojaus“, – aiškina dr. Warneris. Kraujavimas iš hemorojaus paprastai yra neskausmingas ir ryškiai raudonos spalvos.

Nors kraujingos išmatos nėra skubios pagalbos, jos taip pat gali būti simptomas būklių, kurioms reikalingas medicininis gydymas, pvz., divertikulitas ar Krono liga. Jei išmatose nuolat pastebite kraujo, nedelsdami patikrinkite, ypač jei kraujas yra tamsiai raudonas, juodas, deguto spalvos arba jame yra dėmių, pavyzdžiui, kavos tirščių.

Tačiau nelaukite, kol nuvyksite į greitąją medicinos pagalbą, jei išleidžiate daugiau nei puodelį kraujo arba jei kraujingos išmatos lydi bet kurį iš šių simptomų:

  • Karščiavimas
  • Stiprus pilvo skausmas ar mėšlungis
  • Galvos svaigimas arba alpimas
  • Greitas širdies plakimas
  • Vėmimas, kuris atrodo kaip kavos tirščiai

Vidurių užkietėjimas

Ne visi kaka kasdien. Tai, kas jums reiškia vidurių užkietėjimą, kitiems gali skirtis.

Kaip ir viduriavimą, vidurių užkietėjimą kartais gali sukelti pagrindinės sveikatos būklės, kurioms reikalingas sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo indėlis, pvz., dirgliosios žarnos sindromas ar hipotirozė. Tačiau, pasak daktaro Warnerio, pagrindinės šios nepatogios būklės priežastys yra nepakankamas skysčių gėrimas ir nepakankamas skaidulų suvartojimas.

Vis dėlto, kad ir koks būtų jūsų įprastas tuštinimosi grafikas, jei praėjo savaitė ar daugiau nuo tada, kai padarėte tą veiksmą ir jaučiate skausmą arba labai pučiate pilvą, eikite į greitąją pagalbą. Paslaugų teikėjai gali padėti jums pašalinti išmatą, kol jos nesustingsta ir per daug nesusikaupia.