Kaip apsisaugoti esant prastai oro kokybei

Jei jūsų gyvenamoje vietoje dangus jaučiasi šiek tiek apokaliptinis, galbūt norėsite susipažinti su oro kokybės indeksu.

Nors Kalifornija, Ramiojo vandenyno šiaurės vakarai ir kalnų vakarai jau daugelį metų jaučia intensyvių, klimato kaitos kurstomų laukinių gaisrų padarinius ir slegiančiai įprato vaikščioti dienomis, kai dangus yra oranžinis ir dūminis, Niujorkas ir kitos rytinės pakrantės. didmiesčiai dabar patys patiria šią klaikią aplinką. Kanadoje siaučiančių neįprastai didelių ir intensyvių laukinių gaisrų dūmai ir pelenai keliauja į pietus ir rytus, apgaubdami tokias vietas kaip Manhetenas ir Bruklinas slegiančio viso miesto kepsninės aromato. The Niujorko laikas.

Jei pirmą kartą susiduriate su pragariškomis klimato užgaidomis, žinokite, kad turite tam tikrų įrankių. Susipažinkite su oro kokybės indeksu (AQI), jūsų vadovu, ar galite išeiti iš namų, ar ne. Gerai, tai daugiau nei tai. Šis vyriausybinis oro užteršto matas skalėje nuo nulio iki 500 parodys, kam gresia dirginti plaučius ir kvėpavimo takus. Jei žinote, kaip interpretuoti balus, AQI suteiks jums supratimą, ar atlikti veiklą viduje ar lauke, ar turėtumėte naudoti tuos oro valytuvus ir ar turėtumėte nuimti N95 kaukę.

Kas yra oro kokybės indeksas?

Vyriausybė ima oro mėginius visose šalies vietose, matuoja penkių teršalų tankį, įskaitant: pažemio ozoną, taršą dalelėmis (taip pat žinomas kaip kietosios dalelės, įskaitant PM2,5 ir PM10), anglies monoksidą, sieros dioksidą ir azoto dioksidas. Tada jis suskaido šias koncentracijas į lengvai suprantamą įvertinimą nuo oro kokybės indekso nuo nulio iki 500, o nulis reiškia gryną, švarų orą, o 500 – visiškai netinkamą aplinką. Viskas, kas viršija 300, patenka į kategoriją „slėpk, vaikai, slėpk savo žmoną“. Tačiau viskas vis tiek gali pablogėti nuo 100 iki 300.

Atsižvelgiant į kontekstą, sepijos spalvos Niujorko gatvės šiuo metu registruoja 160 AQI Pietų Brukline ir 370 Upper East Side.

AQI įvertinimai yra ypač svarbūs žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, tokių kaip astma. Įvertinimai nuo 50 iki 150 yra nesveika jautrioms grupėms, o toks taršos lygis greičiausiai neturės įtakos visai visuomenei. Įvertinimai nuo 151 iki 200 gali turėti įtakos „kai kuriems plačiosios visuomenės nariams“, o viskas, kas viršija 200, kelia pavojų visiems.

Be to, turėtumėte patikrinti tuos skaičius – tikrai neužtenka tik pažvelgti į dangų ir įkvėpti, kad įvertintumėte situaciją.

„Vien dėl to, kad dangus atrodo gana giedras, oro kokybė vis tiek gali būti gana prasta“, – „Well+Good“ anksčiau sakė UCLA sveikatos pulmonologas Russellas Buhras.

Taip pat turėtumėte įpratinti tikrinti AQI, nes galite pajusti laukinio gaisro, kurio net nėra jūsų radare, poveikį aplinkai.

„Laukiniai gaisrai paveikia ne tik žmones, esančius tiesioginėje gaisro zonoje“, – sako Kennethas Mendezas, Amerikos astmos ir alergijos fondo generalinis direktorius ir prezidentas. „Dūmai gali pūsti daug mylių ir paveikti žmones už šimtų ir net tūkstančių mylių. Taigi, Kanados gaisro padariniai, pasirodę NYC.

Ir į tai svarbu atkreipti dėmesį, net jei nelaikote savęs žmogumi, kuriam reikia būti ypač atsargiems. „Dūmuose ir pelenuose yra kenksmingų dalelių, kurios gali sudirginti net sveikus plaučius“, – sako Mendezas.

Kaip aukšta AQI diena gali paveikti jūsų sveikatą

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, ilgalaikis taršos poveikis gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant „insultą, širdies ligas, plaučių vėžį ir lėtines bei ūmias kvėpavimo takų ligas, įskaitant astmą“.

Nors bloga AQI diena čia ir ten gali nekelti grėsmės tokioms sąlygoms, ji gali turėti greitesnį poveikį.

„Įprasta nosies funkcija yra filtruoti nešvarumus iš oro ir sudrėkinti bei pašildyti orą, kad švarus, drėgnas, šiltas oras patektų į plaučius“, – sako Sujana Chandrasekhar, MD, ENT ir Allergy Associates otolaringologijos partnerė. „Kai oras toks nešvarus, nosies, kaip pirmos eilės filtro, funkcionalumas labai susilpnėja. Jei įkvepiate per burną, nes nosis yra sudirgusi, filtravimo ir šildymo/drėkinimo veiksmai neveikia.”

O kai įkvepiate dūminį orą, jis dirgina nosies, burnos, gerklės, kvėpavimo takų ir plaučių gleivinę. Tai gali sukelti kvėpavimo problemų, tokių kaip kosulys ir švokštimas.

„Viskas, kas dirgina per gerklas arba balso dėžutę, kad patektų į plaučius, sukels kosulį arba išvalys gerklę, o tai gali sukelti tolesnį sudirginimą toje srityje – sukelti užkimimą ar dusulį, įskaitant negalėjimą užbaigti sakinys vienu įkvėpimu“.

Be to, degančios ar įkaitusios dalelės gali išsausinti plaukelius vidinėje nosies pusėje arba sudeginti lūpas, nosies gleivinę ar burnos gleivinę. „Kai nosies gleivinė taip išsausėja, žmonės linkę į kraujavimą iš nosies. Kuo dažniau kraujuojate iš nosies, tuo ilgiau užtrunka pasveikimas”, – sako ji. Be to, prasta oro kokybė gali pabloginti jūsų alergijas ir jautrumą aplinkai. „Prasta oro kokybė lauke gali sukelti jūsų alergiją dulkėms arba šuniui viduje“.

Kaip apsisaugoti prastos oro kokybės sąlygomis

Pirmiausia įsitikinkite, kad patikrinote AQI. Tai galite padaryti „Google“ ieškodami „AQI šalia manęs“, kuri nuves jus į žemėlapį, kuriame galėsite priartinti savo vietą. Taip pat galite atidaryti „Google“ žemėlapius, spustelėti sluoksnių mygtuką ir įjungti oro kokybės ir (arba) gaisrų filtrus. „Google“ suskirstys įvertinimus į „gerus“, „vidutiniškus“ ir „prastus“.

Štai ką daryti, kai AQI prastas.

Venkite mankštintis lauke

Pasak daktaro Buhro, kai treniruojatės, įkvepiate penkis–šešis kartus daugiau oro nei įprastai. Pats laikas sumažinti užteršto oro, kuriuo įkvepiate, kiekį, laikydamiesi treniruočių patalpose.

Lauke dėvėkite kaukę

Jei išeinate į lauką, laikas iš naujo susipažinti su N95 kauke (audinys arba žemesnio įvertinimo kaukė to nepadės).

„Jei oro užterštumo lygis yra pavojingas, N95 įvertinimo kaukė apsaugotų jūsų kvėpavimo takus“, – sako dr. Chandrasekhar. Jei naudojate seną kaukę, įsitikinkite, kad anksčiau ją dėvėjote mažiau nei penkis kartus.

Palaikykite (ir išvalykite) patalpų orą

Langus ir duris laikykite uždaryti nuo užteršto oro. Kadangi tikėtinas prasisunkimas, tai taip pat tinkamas laikas paleisti oro valytuvą.

„Galite įsigyti nedidelį HEPA filtro tipo oro valytuvą, kuris tikrai gerai veiks kambaryje“, – sako ji. „Jums nereikia atlikti didelio ŠVOK darbo, kad gautumėte naudos.

Kita idėja? „Vėsaus rūko drėkintuvai taip pat yra puikūs“, – sako dr. Chandrasekharas. Jie palaiko orą drėgną, todėl mažos oro dalelės apsunksta ir nukrenta žemyn, kad jų neįkvėptumėte.

Būkite hidratuotas

Kai oro kokybė prasta, jūsų oda gali išsausėti ir pradėti kvėpuoti per burną, dėl to netenkame daugiau skysčių.

„Kai mūsų gleivinės (nosies/burnos/gerklės/oro kanalų gleivinė) išsausėja, jos tampa neveiksmingos“, – sako daktaras Chandrasekharas. „Prisiminkite, koks nemalonus skonis, kai jūsų burna tikrai išsausėja? Taip yra todėl, kad jūsų skonio pumpurai tokioje būklėje neprilygsta. Drėkinimas labai atkuria.”

Prastos oro kokybės metu daktaras Chandrasekharas siūlo dažnai į nosį naudoti druskos miglą, purškalą ar gelį.