Kaip tėvų ir paauglių ryšys veikia sveikatą

Mbet kokie tyrimai atskleidė, kad tai, kaip tėvai bendrauja su savo vaikais, yra svarbūs, nes jie padeda pagrindą tam, kaip atrodo ir jaučiasi artimi santykiai. Teigiami tėvų ryšiai padeda vaikams klestėti, kai kalbama apie ankstyvą pažinimo raidą, emocinę pusiausvyrą ir minčių brendimą. Tokio tipo ryšys netgi gali padėti vaikams įveikti sunkumus augant. Tačiau sveikas ryšys su tėvais yra gyvybiškai svarbus ne tik ankstyvam vystymuisi. Praėjusį mėnesį paskelbtas tyrimas JAMA tinklas atidarytas nustatė, kad tėvų ir paauglių ryšys turi įtakos sveikatai vėlesniame gyvenime: žmonės, kurie paauglystėje teigė turėję geresnius santykius su tėvais, paprastai turėjo geresnę suaugusiųjų sveikatą.

Šis tyrimas, kurį atliko Filadelfijos vaikų ligoninės (CHOP) mokslininkai, papildo daugybę įrodymų apie teigiamų tėvų ir vaikų santykių poveikį mūsų gyvenimui. Buvo nustatyta, kad dalyviai, kurie pranešė apie aukštesnį bendravimo lygį, šilumą, akademinius lūkesčius, kartu praleistą laiką, pasitenkinimą santykiais ar bendravimu ir indukcinę drausmę. (ty teigiamas sustiprinimas ir natūralios pasekmės) abu jų tėvai taip pat pranešė, kad jų bendra sveikatos būklė yra daug aukštesnė nei tie, kurie šiuos santykius įvertino žemai.

Tyrimas buvo atliktas 14 metų ir jame dalyvavo daugiau nei 15 000 suaugusiųjų. Jie užpildė klausimynus apie savo santykius su pagrindiniais globėjais, kai jiems buvo 12–17 metų. Kai tie patys žmonės buvo nuo 24 iki 32 metų amžiaus, jie patys pranešė apie savo dabartinį depresijos lygį, optimizmą, stresą, piktnaudžiavimą narkotinėmis medžiagomis, priklausomybę nuo nikotino ir kitus bendros sveikatos rodiklius. Tyrimas taip pat nustatė, kad netikėto nėštumo lygis buvo mažesnis tarp žmonių, kurie pranešė apie teigiamus santykius su savo tėvais.

Galbūt galvojate apie savo paauglystės metus ir drebate iš gėdos, bet per tą laikotarpį jūs daug išaugote. Tyrime buvo nagrinėjamas šis gyvenimo skyrius, nes „yra stulbinantis fizinis augimas, nepaprastas smegenų brendimas ir tiek daug naujų galimybių mokytis apie pasaulį ir kaip jame veikti“, – sako Carol. A. Fordas, medicinos mokslų daktaras, Craig-Dalsimerio paauglių medicinos skyriaus vadovas CHOP ir pagrindinis tyrimo tyrėjas. „Jauni žmonės ugdo emocinę brandą ir priima sprendimus bei pasirenka elgesį, kuris gali turėti įtakos viso gyvenimo sveikatos trajektorijoms“, – priduria ji.

Daktarė Ford ir jos kolegos pažvelgė į žmones, kurie veikė ir tėvų vaidmenyse, ne tik motinų ir tėčių. (Dr. Fordas sako, kad 75 procentai dalyvių buvo namuose su savo biologiniais tėvais, o 25 procentai – ne.) Svarbūs buvo nebūtinai biologiniai ryšiai, o nuosekli žmonių meilė, parama, sektinas pavyzdys ir patarimai ( ar ne) iš žmonių, kurie atliko savo pirminių globėjų vaidmenis. Šie „tvirti ryšiai su seneliais, įtėviais ar kitais suaugusiais, kurie namuose veikia kaip tėvai, yra svarbūs ir naudingi“, – priduria dr. Fordas.

Bet ką daryti, jei sveiki tėvų ir paauglių santykiai nebuvo jūsų tikrovė?

Jei užaugote namuose, kuriuose vyrauja sudėtinga šeimos dinamika ir sunkūs santykiai su tėvais, nesijaudinkite, nes daktaras Fordas teigia, kad išvados jokiu būdu nereiškia, kad žmonių, kurių tėvų santykiai yra prasti, sveikatos būklė pablogės. kelias – tiesiog paaugliams, kurie neturėjo šių teigiamų ryšių, reikia papildomos paramos.

Dr. Ford atkreipia dėmesį į tai, kad bendruomenės įsikišimas ir kitų suaugusiųjų, pavyzdžiui, išplėstinių šeimos narių ar kitų patikimų suaugusiųjų buvimas bendruomenėje, pavyzdžiui, mokyklose, popamokinėse programose, sporto šakose ir bažnyčiose, taip pat gali turėti teigiamos įtakos paaugliams ir jų sveikatai realiu laiku, nes taip pat ir ateityje.

„Kartais yra ir kitų suaugusiųjų, kurie tikrai padeda, ir svarbu įvertinti jų vaidmenis“, – sako ji. Ji taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad suaugusieji, kurie sugebėjo „sėkmingai įveikti sudėtingas paauglystės akimirkas, kartais puikiai supranta paauglystės sunkumus ir nusprendžia padėti kitiems jaunuoliams jų kelionėje“.

„Net tie, kurie patiria didelę vaikystės traumą, gali, turėdami tinkamą paramą ir atkaklumą, sukurti naujus modelius, kurie trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu lemia geresnę psichinę ir fizinę sveikatą.“ (Carla Marie Manly, daktarė, klinikinė psichologė

Ši papildoma parama taip pat gali padėti suaugusiesiems. Su darbu ir parama galima užtaisyti žaizdas dėl sunkios šeimos dinamikos. Carla Marie Manly, daktarė, klinikinė psichologė ir autorė Džiaugsmas iš baimės, didžiąją savo darbo dalį skiria gydymui nuo praeities traumų, įskaitant sunkią vaikystę, ir sako, kad ji yra mačiusi, kaip tai daro daugelis žmonių.

„Nors neigiama vaikystės aplinka ir jungiamojo auklėjimo trūkumas neabejotinai daro savo įtaką, žmonės gali būti neįtikėtinai atsparūs“, – sako dr. „Net tie, kurie patiria didelę vaikystės traumą, gali – turėdami tinkamą paramą ir atkaklumą – sukurti naujus modelius, dėl kurių trumpalaikė ir ilgalaikė geresnė psichinė ir fizinė sveikata. Ji sako, kad smegenyse galima sukurti teigiamus modelius ir elgesį, kurie skatina geresnę bendrą fizinę ir psichinę sveikatą, ir rekomenduoja pradėti dirbti su terapeutu.

Kaip sulaukti paramos išgydyti nuo sunkios šeimos dinamikos suaugusiam

Suaugusiesiems išgydyti traumą, kurią patyrėte paauglystėje ar paauglystėje, reikia darbo, tačiau tai įmanoma su pagalba ir nurodymais. Kara Kays, LMFT, „Thriveworks“ regioninės klinikos direktorė, pabrėžia, kad nors svarbu galvoti apie praeitį, iš tikrųjų svarbu sutelkti dėmesį į ateitį. „Mes esame savo patirties kūrėjai, todėl, jei žiūrite į vaikystę ir paauglystę, dabar labai svarbu sumažinti riziką – pasirūpinti savimi“, – sako ji.

Kaip tai atrodo? Terapija, įskaitant vidinį vaiko ir paauglio darbą, gali padėti. Pasak daktaro Manly, su tėvyste susijusios vaikystės žaizdos, kurios yra „lengvos ar vidutinio sunkumo“, laikui bėgant gali užgyti derinant gydymo procesus, tokius kaip dienoraščio rašymas, sąmoninga savirefleksija ir atleidimas. Ji taip pat sako, kad gali padėti ir savipagalbos knygų skaitymas. Kaysas siūlo tobulinti savimonę ir emocinio reguliavimo įgūdžius, kad sumažintų vaikystės traumų, kurios jus persekios vėliau gyvenime, riziką.

Tačiau daktaras Manly teigia, kad psichoterapija labiau tinka tiems, kurie patiria gilesnes, intensyvesnes traumas, susijusias su jų vaikystėje. „Mano klinikinėje praktikoje pastebėjau, kad prisirišimu pagrįstas metodas, sumaišytas su CBT (kognityvinė elgesio terapija), gali padaryti stebuklus gydant vaikystės žaizdas“, – sako ji. „Kaip EMDR gydytojas, aš taip pat manau, kad tai labai naudingas požiūris, kai įvyko trauma.”

Jei užaugote su sudėtinga šeimos dinamika, daktaras Manly pabrėžia, kad tai ne jūsų kaltė ir neturėtumėte kaltinti savęs, nes jūs negalite kontroliuoti, kokiuose namuose užaugote. Tačiau jūs daryti turėti tam tikrą ateitį. „Mes negalime pakeisti praeities, bet tikrai turime galią pakeisti savo vidinį ir išorinį pasaulius, kad stiprintume sveikatą, gerovę ir džiaugsmą“, – sako ji.

Mūsų redaktoriai savarankiškai pasirenka šiuos produktus. Pirkdami per mūsų nuorodas galite uždirbti…