Kodėl aš taip myliu keistus benzino kvapus?

Farba mano pirmasis darbas vidurinėje mokykloje, dirbau gelbėtoju vietos pilietinio centro baseine. Be lengvo priėjimo prie baseino, papildomų pinigų ir žudančio įdegio, turiu pripažinti, kad aš tikrai ryte mėgavosi keistais šviežio chloro kvapais.

Chloro kvapas yra keistas dalykas, kuriuo galima mėgautis. Chloras gali būti neįtikėtinai toksiškas žmonėms; kvėpavimas didelėmis jo dozėmis gali sukelti plaučių edemą. Jo cheminės savybės yra tokios stiprios, kad šviesūs plaukai gali pažaliuoti ir iš odos pašalinti natūralūs aliejai, tačiau kiekvienais metais, atėjus pavasariui, trokštu jo kvapo.

Atrodo, kad keistų kvapų vertinimas yra visuotinė patirtis. Karvių mėšlas, švieži teniso kamuoliukai, benzinas ir net šunų pėdų dugnas (Fritos, kas nors?) – tai tik keletas keistų kvapų, kuriais žmonės sako negalintys atsigerti. Iš kur kyla mūsų polinkis į keistus, kartais kenksmingus kvapus? Ar nosis žino tai, ko mes nežinome?

Kodėl taip mėgstate keistus kvapus?

Prieš sprendžiant, kodėl mėgstame keistus kvapus, svarbu suprasti ryšį tarp kvapų ir žmogaus smegenų. Kai kvapai sklinda mūsų nosimi, jie galiausiai paveikia uoslės nervą, esantį mažame audinio lopinėlyje aukštai nosies ertmėje. Šiame nerve yra receptoriai, kurie aptinka kvapų molekules ir perduoda šią informaciją į uoslės lemputę smegenyse. Ši lemputė yra mūsų smegenų limbinės sistemos dalis, mūsų smegenų dalis, kuri kontroliuoja atminties formavimąsi ir prisiminimą.

Atmintis

Jei jums patinka specifinis keistas kvapas, yra didelė tikimybė, kad jis tiesiogiai susijęs su jūsų atmintimi. Pasak Mandy Naglich, alaus skonio ekspertės ir autoriaus Kaip paragauti: vadovas, kaip atrasti skonį ir mėgautis gyvenimu, sako, kad kvapas, panašiai kaip skonis, turi galimybę sukelti ilgalaikius autobiografinius prisiminimus taip, kaip kiti pojūčiai negali. Tyrimai parodė, kad prisiminus gražų prisiminimą galite turėti gerą nuotaiką, taigi, jei vaikystėje su šeima žaisdami tenisą turite malonių prisiminimų, labiau tikėtina, kad mėgausitės teniso kamuoliukų kvapu.

„Mokslininkai mano, kad šios smegenų dalys [limbic system] yra atsakingi už emocinės reikšmės suteikimą įvykiams“, – sako Naglichas. „Taigi, autobiografiniai prisiminimai, kuriuos sukelia kvapas, iš prigimties taip pat turi sukelti emociją. Užuot atsiminimai vienu metu, emocijos ir atmintis yra iš esmės susipynę kaip viena.

Tai tavo genuose

Žmonės yra nepaprastai įvairūs, kai kalbama apie tai, kas mums patinka ir kam nepatinka. Kiekvienas iš mūsų turi maždaug 400 kvapo receptorių, ir bet kurių dviejų žmonių kvapo priėmimo funkcija gali skirtis 30 procentų. Mūsų uoslė yra unikali ir visiškai mūsų, todėl kai kuriems žmonėms patinka pjuvenų kvapas „Home Depot“, o kiti jo visai nepastebi.

Kontekstas

Nors jums gali patikti benzino kvapas vėsų žiemos vakarą arba skunkso kvapas kelionės visureigiu metu, tikriausiai nenorite jų užuosti savo namuose. Taip yra todėl, kad kvapų kontekstas yra svarbiausias norint, ar jie mums patinka šiuo metu, ar ne. Kadangi uoslė yra tiesiogiai susijusi su mūsų atmintimi, labiau tikėtina, kad juos užuodę teigiamai reaguosime kontekste, kuriame susikūrėme gerus prisiminimus.

Dažni keisti kvapai ir kodėl jie jums patinka

Benzino

Saldus benzeno, cheminio tirpiklio, esančio žalioje naftoje, kvapas gali būti atsakingas už mūsų kolektyvinę maniją dėl benzino kvapo. Cigaretėse ir laužuose taip pat yra pėdsakų aromatinio junginio, o tai gali paaiškinti, kodėl laužo ir tabako kvapas yra toks populiarus net tarp nerūkančiųjų.

Mūsų meilė keistų kvapų, ypač benzino, kvapui yra tokia plačiai paplitusi, kad prabangių kvepalų prekės ženklai, tokie kaip Snif, pradėjo juos naudoti kaip įkvėpimą naujiems kvapams. „Snif“, žinomas dėl savo eksperimentinių kvapų, savo slaptam „NoNoses“ meniu „Dead Dino“ sukūrė aromatą, kurio kvapo profilis sukurtas aplink stiprų benzino kvapą.

„Norėjome, kad pirmasis mūsų kvapas sukeltų tam tikrą nostalgiją, o kai apklausėme savo bendruomenę, benzino kvapas vis sklandė, ir taip gimė „Dead Dino“, – sako Philas Riportella, „Snif“ įkūrėjas. prisiminimai, susiję su tais nostalgiškais kvapais, dėl kurių jis toks įdomus“.

Chloras

Šitas šiek tiek niūrus. Stiprus baseino chloro kvapas atsiranda dėl chloraminų – lakiųjų medžiagų, kurios susidaro baseino vandenyje, kai chloras jungiasi su vandens teršalais, tokiais kaip prakaitas ir šlapimas (ew). Kalbant iš patirties, žaliavinio chloro milteliai ir granulės kvepia labai stipriai, tačiau greičiausiai jaučiate vandens chloraminų kvapą, nes chloras laikomas hermetiškuose induose, paslėptuose baseino priežiūros kambaryje.

Kaip ir visų keistų kvapų atveju, kontekstas yra svarbus, o mūsų meilė baseino kvapui yra stipriai susijusi su vaikystės prisiminimais apie maudynes su šeima ir draugais.

Jūsų partnerio pažastys

Jei jaučiate, kad mėgaujatės savo vaikino pažastų kvapu, jūs ne vieni. To paaiškinimas iš tikrųjų yra gana romantiškas. Pirma, jūsų partnerio kūno kvapas gali suteikti jums komforto ar susijaudinimo jausmą; kvapai tvyro, todėl kai pajuntate jų nešvarių marškinėlių kvapą, apie juos prisimenate.

Antra, mokslininkai teigia, kad mūsų unikalūs pagrindiniai histokompatibilumo kompleksai (MHC), genų rinkiniai, koduojantys baltymus, padedančius mūsų imuninei sistemai, gali diktuoti mūsų biologinį patrauklumą potencialiems romantiškiems partneriams. Viename tyrime moterų buvo prašoma įvertinti kūno kvapo malonumą iš šešių skirtingų marškinių, kuriuos dvi dienas iš eilės dėvėjo skirtingi vyrai. Grupė pirmenybę teikė marškinių kvapui iš vyrų, kurių MHC makiažas skyrėsi nuo jų pačių, o tai rodo, kad priešingybės * tikrai * traukia.

Nosis žino

Jei vis dar manote, kad bjauru, kad kai kuriems iš mūsų patinka skunkso kvapas, mes tai suprantame. Nepaisant to, kokie žiaurūs jie gali būti, stiprūs chloro, skunkso, benzino kvapai ir prakaituojančios pažastys gali nukelti mus laiku. Puikus komandinis darbas tarp mūsų uoslės sistemų ir mūsų smegenų – sudėtingas poravimas, visiškai unikalus kiekvienam iš mūsų – nėra ko čiaudėti.

Mūsų redaktoriai savarankiškai pasirenka šiuos produktus. Pirkdami naudodami mūsų nuorodas galite uždirbti „Well+Good“ komisinį atlyginimą.