Kokia yra CBD nauda?

CBD pramonė klesti ir, kaip prognozuojama, iki 2025 m. Jungtinėse Valstijose pasieks 16 mlrd. dolerių. Jau dabar šio augalo ekstrakto dedama į sūrio mėsainius, dantų krapštukus ir kvėpavimo purškiklius. Daugiau nei 60 proc. CBD vartotojų vartoja jį nuo nerimo, rodo 5000 žmonių apklausa, kurią atliko kanapių rinkos tyrimų bendrovė „Brightfield Group”. Po jų seka lėtinis skausmas, nemiga ir depresija. Pavyzdžiui, Kim Kardashian West kreipėsi į produktą, kai „išprotėjo” dėl savo ketvirtojo kūdikio gimimo.

Kas yra CBD?

Kanabidiolis, arba CBD, yra mažiau žinomas sėjamosios kanapės (Cannabis sativa) augalo vaikas; jo garsioji giminaitė – tetrahidrokanabinolis, arba THC, yra veiklioji žolės sudedamoji dalis, dėl kurios vartotojai „apsvaigsta”. Manoma, kad augalas, kurio šaknys siekia Centrinę Aziją, pirmą kartą pradėtas naudoti medicinoje – arba ritualams – apie 750 m. pr. m. e., nors yra ir kitokių vertinimų.

Kanabidiolis ir THC yra tik du iš daugiau kaip 100 augalo kanabinoidų. THC yra psichoaktyvus, o CBD gali būti arba nebūti psichoaktyvus, dėl to diskutuojama. THC gali padidinti nerimą; neaišku, kokį poveikį CBD turi, jei apskritai turi, jį mažindamas. THC gali sukelti priklausomybę ir potraukį; tiriama, kaip CBD gali padėti sveikstantiems žmonėms.

Kanapės, kuriose yra 0,3 proc. ar mažiau THC, yra kanapės. Nors praėjusių metų Žemės ūkio įstatymo projekte kanapės legalizuotos pagal federalinę teisę, jame taip pat išsaugota Maisto ir vaistų administracijos vykdoma iš kanapių pagamintų produktų priežiūra.

Kokie yra teiginiai?

Reklamuojama, kad CBD palengvina nerimo, depresijos ir potrauminio streso sutrikimo simptomus. Jis taip pat reklamuojamas kaip miegą skatinanti medžiaga. CBD populiarumas iš dalies susijęs su tuo, kad jis neva yra „nepsichoaktyvus” ir kad vartotojai gali pasinaudoti augalo teikiama nauda sveikatai be svaigalų (arba be vidurnakčio picos užkandžių).

Visose Jungtinėse Valstijose dygsta kanapių daigai, taip pat ir rinkodara. Nuo aliejų ir nosies purškalų iki saldainių ir žvakučių – atrodo, kad CBD nėra per daug šventos vietos. „Tai monstras, kuris užvaldė kambarį”, – apie visus dabar laukinius CBD panaudojimo būdus sakė Misisipės universiteto Medicinos centro pediatrijos docentas daktaras Bredas Ingramas (Brad Ingram). Jis vadovauja klinikiniam tyrimui, kurio metu CBD skiriamas vaikams ir paaugliams, sergantiems vaistams atsparia epilepsija.

Ar CBD veikia?

 

Praėjusiais metais Federalinė vaistų agentūra patvirtino „Epidiolex”, išgrynintą CBD ekstraktą, skirtą retiems 2 metų ir vyresnių pacientų traukulių sutrikimams gydyti po trijų atsitiktinių imčių, dvigubai aklų ir placebu kontroliuojamų klinikinių tyrimų su 516 pacientų, kurie parodė, kad vaistas, vartojamas kartu su kitais vaistais, padėjo sumažinti traukulius. Tokio tipo tyrimai yra auksinis medicinos standartas, kai dalyviai padalijami atsitiktinai ir nei tiriamasis, nei tyrėjas nežino, kuri grupė vartoja placebą, o kuri – vaistus.

Nors yra vilties augalo ekstraktu gydyti kitas ligas, „Epidiolex” tebėra vienintelis iš CBD gautas vaistas, patvirtintas F.D.A. Dauguma kanabidiolio tyrimų buvo atliekami su gyvūnais, o dabartinis jo populiarumas aplenkė mokslą. „Mes dar nesame iki galo išklausę 101 CBD kurso”, – sakė Ryanas Vandrey, Johnso Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos psichiatrijos ir elgesio mokslų docentas.