Pasyvus-agresyvus elgesys: kaip su juo elgtis

t reikia dviejų, kad kiltų ginčas (ar net nedidelis nesutarimas). Ir kai atrodo, kad praraja tarp abiejų pusių išlieka, natūralu susimąstyti, kas trukdo rasti sprendimą. Ar tai jie, ar jūs taip pat vaidinate vaidmenį? Ar tylėdami „saugote ramybę“, ar iš tikrųjų elgiatės pasyviai-agresyviai?

Tiesą sakant, kai kurie pasyviai agresyvūs žmonės gali niekada nepasiekti šio savistabos taško, nes labai pasyvus jų veiksmų pobūdis gali priversti juos manyti, kad jie visiškai neprisideda prie konflikto. Užuot spręsdami konfliktus tiesiai, pasyvūs-agresyvūs žmonės mieliau dairosi ir ignoruoja savo jausmų tikrovę, sako psichoterapeutas Peteris Schmittas, LMHC, „Kip Therapy“ klinikinis direktorius.

Prieš tai skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie tai, kas yra pasyvus-agresyvus elgesys, kaip jį pastebėti savyje ir kituose bei būdus, kaip sustabdyti, kad jis nesugadintų jūsų santykių.

Kas yra pasyvus-agresyvus elgesys?

Pasyvus-agresyvus elgesys yra tada, kai kas nors netiesiogiai išreiškia savo jausmus, o ne tiesiogiai perduoda savo neigiamas emocijas. Pasyvus-agresyvus žmogus „dažnai sako dalykus, kurie nesutampa su tuo, ką jis daro“, sako psichoterapeutė Anita Astley, LMFT, būsimos knygos autorė. Atskleiskite savo gyvenimą ir santykius. Kitaip tariant, pasyvūs-agresyvūs žmonės gali pasakyti jiems viskas gerai, bet jų veiksmai to neparodo.

Pasyvios-agresyvios komunikacijos pavyzdžiai

Jei esate empatas, galintis lengvai perimti kitų emocijas, jums gali būti akivaizdu, kad kažkas savo nelaimę maskuoja pasyvia agresija. Kitiems iš mūsų kai kurios pasyvios-agresyvios manipuliavimo taktikos nėra taip lengvai pastebimos; kartais jie netgi apsimetinėjami kaip sąžiningi veiksmai, kuriais siekiama atkurti santykius, arba įrodymas, kad kitas asmuo yra „veikęs“.

Kai kurie dažniausiai pasitaikantys pasyvios ir agresyvios komunikacijos pavyzdžiai:

  • Tylus gydymas
  • Sarkazmas
  • Netiesioginiai pasiūlymai už simpatijas
  • Nesusiję skundai
  • Pūstelėjimas ir pūtimas
  • Subtilus nuleidimas
  • Netiesioginės atakos arba paminėjimai internete (taip pat žr.: patyčios elektroninėje erdvėje ir patyčios)

Kaip pasyvus-agresyvus elgesys veikia santykius

Tie, kurie patiria pasyvią agresiją, gali jaustis nusivylę dėl paslaptingo partnerio elgesio. „Kova su kieno nors pasyvia agresija gali jaustis kaip bandymas perskaityti mišrų patarlių signalą“, – sako Schmittas. Tiesiog pagalvokite apie atvejį, kai kas nors tvirtino, kad „gerai“, kai giliai širdyje galėjai pasakyti, kad taip nėra, bet vis tiek negalėjote išanalizuoti, kas jiems iš tikrųjų buvo negerai. „Nusivylimas dėl šio tiesioginio bendravimo stokos arba kažkieno kito savo agresijos neigimo gali padėti paaštrinti konfliktą“, – sako jis.

Pasyvus žmogus tikriausiai taip pat nesijaus puikiai. „Pasyvus-agresyvus žmogus gali tapti dar labiau nusivylęs ir piktas, nes nesugeba efektyviai išreikšti savo neigiamų jausmų, todėl kyla dar daugiau painiavos dėl to, kas iš tikrųjų vyksta, todėl praktiškai neįmanoma pereiti nuo problemos prie sprendimo“, – sako Astley.

Tai tiesiog reiškia, kad pradinės problemos, sukėlusios pasyvų-agresyvų elgesį, nepavyksta išspręsti, todėl pasyvus asmuo nuolat troškina. „Kažkas, kuris yra pasyviai agresyvus, gali nepatenkinti savo emocinių poreikių“, – sako Tania DeBarros, LICSW, psichikos sveikatos platformos „Alma“ psichoterapeutė. „Jei žmonės nežino, kaip tu jautiesi, jiems sunkiau žinoti, kas padės tau jaustis geriau. Ir kuo ilgiau pasyvus žmogus laukia, kol kitas žmogus perskaitys jo mintis, tuo daugiau atsijungimo ir pasipiktinimo gali kilti, priduria ji.

Galų gale, tie jausmai vienaip ar kitaip išryškės – nes pykčio slopinimas ar malšinimas pasyviais veiksmais jo neištrina. „Kadangi pasyvūs-agresyvūs žmonės nesugeba išreikšti ir valdyti savo agresijos, jiems kartais kyla neproporcingų emocinių protrūkių“, – sako Astley.

Laikui bėgant pasyvi agresija gali sukurti nepasitikėjimo ciklą tarp abiejų pusių: nepasitikėjimą tuo, kad agresorius veiksmingai perduos savo poreikius, ir nepasitikėjimą, kad gavėjas galės juos patenkinti.

Kas lemia žmogaus pasyvų agresyvumą?

Kaip ir daugelis elgesio tendencijų, pasyvi agresija paprastai pirmiausia iškyla vaikystėje dėl to, kaip žmogus yra sąlygojamas suvokti pyktį ir agresiją. „Pasyviai agresyvūs žmonės nuo mažens dažnai išmoko, kad neigiamų minčių ir jausmų reiškimas niekada nėra priimtinas ar saugus dalykas“, – sako Astley.

Kai kas nors mato arba girdi šią žinią pakartotinai, netiesiogiai ar aiškiai, jie gali ją įsisavinti, „tai sukuria agresijos išraiškos ir valdymo planą savyje ir su kitais“, – sako Astley. Laikui bėgant, žmogus gali net neatpažinti ar nepripažinti pykčio, kai jis kyla, arba išmokti jį nuslopinti, bijodamas konflikto, sako ji.

Toje pačioje srityje pasyvus asmuo gali būti „emociškai negaliojantis“ vaikystėje arba jo jausmai buvo sumažinti arba atmesti tiek, kad vėliau jis taps negaliojančiu. savo jausmai. „Jei žmogus netiki, kad jo jausmai yra svarbūs, gali būti sunku arba gali atrodyti beprasmiška juos išreikšti kam nors kitam“, – sako DeBarrosas. „Jų vidinis dialogas gali skambėti taip: „Tai nėra toks didelis reikalas“, „Aš per daug reaguoju“, „Esu emocingas“ arba „Aš neturėčiau jausti X emocijų, nes jie to negalvojo. būdas.’“

Taip pat šis dialogas gali išsivystyti tam tikruose santykiuose, reaguojant į kito žmogaus elgesį, sako Kate Deibler, LCSW, Alma psichoterapeutė. „Asmuo, ant kurio kažkas pyksta, anksčiau galėjo neigiamai reaguoti į pyktį“, – sako ji ir paskatino kitą žmogų bet kokia kaina jį nuslėpti. O galbūt pasyvus žmogus „gyvena ar dirba aplinkoje, kurioje baudžiamos stiprios emocijos“, taip mokydamas juos užmaskuoti šias emocijas, kurios galiausiai atsiranda pasyviu būdu, sako Schmittas.

Kaip alternatyva, pasyvi agresija gali būti atsako į traumą dalis, sako DeBarrosas. „Taip atsitinka, kai žmogus tampa ramus [aka people-pleasing] elgesys, siekiant išvengti konfliktų ir sukurti saugumo jausmą“, – sako ji. „Jei kas nors mano, kad nesaugu tiesiogiai kalbėti apie savo jausmus, jie gali imtis pasyvaus ir agresyvaus elgesio.

Pasak licencijuotos terapeutės Deborah Vinall, PsyD, autorės „Gaslighting“: žingsnis po žingsnio atkūrimo vadovas, kaip išgyti nuo emocinės prievartos ir užmegzti sveikus santykius, pasyvus-agresyvus elgesys dažnai kyla iš nesaugumo. Išreikšti savo norus yra sunku nepasitikint savimi, todėl pasyvūs-agresyvūs žmonės bandys manipuliuoti norimu rezultatu nekonfliktiškai bendraudami.

Kaip sužinoti, ar jūsų elgesys yra pasyvus-agresyvus

Nors galite lengvai nustatyti šiuos pasyviai agresyvaus elgesio požymius kitam asmeniui, gali būti sunkiau atpažinti, kada tu gali būti pasyvus-agresyvus, sako Schmittas. Pykčiui slopinti reikia daug dėmesio – tiek, kad net nesuvokiate, kad elgiatės pasyviai agresyviai…