Prisilietimas prie savo penkių pojūčių gali padidinti laimę

Hapetito tyrinėtoja Gretchen Rubin man sako, kad ji yra „linkusi į epifanijas“. Tai atrodo tinkama, atsižvelgiant į tai, kad tai buvo epifanija prieš daugiau nei dešimtmetį, paskatinusi ją praleisti metus išbandydama kiekvieną laimės praktiką, kurią tik galėjo rasti, ir dokumentuoti tai, kas taps Niujorko laikas geriausiai parduodamas, Laimės projektas. Akimirka, kuri įkvėpė šį projektą, įvyko Niujorko autobuse – supratimo blyksnis, kad jos gyvenimas bėga greitai ir ji nemėgsta svarbių dalių. Neseniai ji patyrė dar vieną epifaniją tokioje pat mažai tikėtinoje vietoje: akių gydytojo kabinete. Gydytojo komentaras apie galimybę, kad ji gali prarasti regėjimą, privertė ją suprasti, kad penkis pojūčius ji laikė savaime suprantamu dalyku.

Tą dieną Rubino gydytojas jai pasakė, kad dėl ekstremalios trumparegystės jai kyla didelė tinklainės atsiskyrimo rizika, o tai gali sukelti regėjimo praradimą. Nors ji intelektualiai žinojo, kad gali bet kada prarasti regėjimą (ar bet kokį pojūtį), to sunkumas jos tikrai nepaveikė – kol gydytojas tai aiškiai nepaminėjo. „Staiga pagalvojau: „Mano regėjimas man toks brangus, bet vis dėlto nekreipiu į tai dėmesio. Aš to nevertinu. Savo kelyje nepastebėjau nė vieno dalyko [to the doctor’s office],'” ji sako.

„Staiga pagalvojau: „Mano regėjimas man toks brangus, bet vis dėlto nekreipiu į tai dėmesio. Aš to nevertinu.“ – Gretchen Rubin, laimės ekspertė

Einant namo Niujorko gatvėmis, atrodė, kad viskas sudrebėjo Technicolor spalva, pakutendama visus pojūčius taip, kaip ji dar niekada nebuvo patyrusi – vien todėl, kad nusprendė atkreipti dėmesį. Pastatuose buvo gausu architektūrinių detalių, jos ausų būgneliuose šoko automobilių signalai ir paukščių giesmės, o kvapų gausa (vėlgi, tai Niujorkas) atrodė aitrus kaip parfumerija.

Nuo didžiojo epizodo, dėl kurio ji tapo laimės tyrinėtoja, Rubin tikrai patyrė daugybę kitų, susijusių, tarkime, jūsų aplinkos įtaką jūsų laimei ir džiaugsmą keliančią mažų įpročių galią. Bet čia buvo dar vienas dalykas: penki pojūčiai (ar kad ir kokie jų yra jums prieinami) gali būti įrankis, padedantis patirti daugiau džiaugsmo ir buvimo jūsų kasdieniame gyvenime. Šios minties išbandymas taptų naujausios jos knygos tema, Gyvenimas penkiais pojūčiais: kaip pojūčių tyrinėjimas mane išmušė iš galvos ir patekau į pasaulį, išleistas balandžio 18 d.

Kodėl bet kurio iš penkių pojūčių nepaisymas gali sulaikyti jus nuo laimės

Nors Rubin daug metų tyrinėjo laimę prieš lemtingą pasivaikščiojimą namo pas akių gydytoją, ji jau kurį laiką jautė, kad yra esminis elementas, į kurį nepastebėjo.

„Jaučiausi taip, lyg būčiau įstrigusi galvoje ir tarsi nebesusijaučiau“, – sako ji. Knygoje ji apibūdina šį jausmą kaip „lėtinį susirūpinimo rūką“ – tokį, kuris ilgą laiką leido jai vaikščioti prie pat gražaus saulėlydžio, net nepastebėjus, nes ji buvo „per daug užsiėmusi perrašydama pastraipą savo galvoje“. ji man sako. Arba sureguliuoti visą audioknygą, nes ji buvo susirūpinusi galvodama apie dalykus, esančius jos darbų sąraše.

Didelis Rubino susitelkimas į efektyvumą atitraukė ją nuo gyvenimo pojūčių ir to, ką ji vadina „greitais ištvermės smūgiais“, kuriuos galėjo suteikti jos penki pojūčiai. Dėl savo pojūčių nepaisymo ji įstrigo galvoje, negalėjo iš tikrųjų jausti ir patirti dalykų savo kūne ir stengėsi būti šalia ar vertinti akimirką.

Visų pirma, Rubinas pastebėjo, kad ji ypač nepaisė savo skonio pojūčio. „Stebėdamas, kaip kiti žmonės mėgaujasi ir vertina įvairias virtuves, mačiau, kad tai buvo kažkas, ko aš tikrai nesupratau“, – sako ji. Nors kiti gali norėti tyrinėti naujus restoranus ar gaminti naujus patiekalus ar net žiūrėti televizijos laidas ir filmus apie maisto gaminimą, Rubinas niekada tuo nesidomėjo. „Esu trijuose knygų klubuose ir mėgstu juos priimti savo namuose, bet visada norėjau, kad galėčiau tiesiog praleisti vakarienės dalį“, – sako ji.

Nors gurmanai gali jaudintis dėl šių jausmų, įprasta, kad žmonės reguliariai nepaiso bent vieno iš penkių pojūčių, sako Rubinas. Štai kodėl ji sukūrė viktoriną „Apleistas jausmas“, kad padėtų žmonėms nustatyti, kokio pojūčio jie gali nepaisyti ir kaip tai gali apriboti jų pačių gyvenimo patirtį, taigi ir laimę.

„Turėdami apleistą jausmą, jūs nesistengiate apie tai sužinoti, nenorite apie tai kalbėti ir nesiekiate su juo susijusių naujų patirčių“, – sako Rubinas. Toks įsitraukimo trūkumas gali sustiprinti neigiamą ciklą: jei iš tikrųjų nepastebite tam tikro pojūčio (tarkime, skonio ar klausos), taip pat nesuprasite, ko jums trūksta, o tai gali tiesiog trukdyti jums įsitraukti. apribodamas jūsų gebėjimą mėgautis to konkretaus pojūčio pojūčiais.

Kaip savo pojūčių apkabinimas gali padėti patirti daugiau džiaugsmo ir dėmesingumo

Plačiuoju lygmeniu palietimas penkiais pojūčiais yra būdas pastebėti kasdienius džiaugsmą skleidžiančius gyvenimo elementus – saldžiai kvepiančią kepyklėlę, šiltą ir purų šuniuką – kurie kitu atveju gali tiesiog praeiti pro šalį. „Penki pojūčiai yra konkretus būdas grįžti į tiesioginį ryšį su savo kūnu ir gyvenimu“, – sako Rubinas.

Nors tai gali atrodyti tik kaip tam tikros prasmės įsisavinimas kasdieniame gyvenime, taip pat galite užsiimti veikla, kuri ypač suaktyvina vieną ar kelis iš jų, pavyzdžiui, eiti į muziejų, kad paskatintumėte regėjimo pojūtį. , eikite į smėlėtą paplūdimį, kad galėtumėte prisiliesti, arba tiesiog įdėmiau paragaukite valgio, kad tikrai pajustų skonį.

„Kai iš tikrųjų suvoksite savo pojūčius, taip pat suprasite, kad galite imtis veiksmų, kad aplinka taptų patrauklesnė. -Įtrinti

Kadangi Rubin pastebėjo, kad jos susidomėjimas skoniu buvo ypač minimalus, ji nusprendė suplanuoti veiklą, kuri būtų dar aiškesnė: skonio vakarėlį. Skirtingai nuo įprastos vakarienės, skonio vakarėlį sudarė įvairių obuolių, bulvių traškučių ir kitų maisto produktų degustavimas kartu su draugais (neturėdamas jokios informacijos apie tai) ir dalijimasis mintimis bei reakcijomis realiuoju laiku. .

„Tai yra toks dalykas, kurio paprastai nedarote kasdieniame gyvenime, todėl tai sukelia daugybę skirtingų nuomonių ir pokalbių“, – sako Rubinas. Kaip vakarėlis paveikė jos skonio patirtį? Tai buvo įspūdingas pratimas, kaip jūsų jausmų suvokimas gali pasikeisti, kai atkreipiate dėmesį, sako ji.

Pavyzdys: jos naujai suprastas kečupas. „Kai iš tikrųjų sutelkiate dėmesį į kečupo skonį, stebina, koks jis sudėtingas“, – sako ji. Tiesą sakant, po to, kai viena jos draugė paragavo kečupo skonio vakarėlyje (nežinodama, kas tai buvo), ji pasakė Rubinui, kad mano, kad tai „neįtikėtinai įmantrus padažas“.

Tai galia tiesiogiai apkabinti jusles kaip kelią į daugiau dėmesio ir, savo ruožtu, daugiau laimės. „Aš tiesiog gaunu daug daugiau malonumo [eating] dabar ir savo skonio pojūčio nelaikau kaip savaime suprantamą dalyką“, – sako Rubinas.

Atidesnis dėmesys penkiems pojūčiams taip pat gali daug išmokti apie save ir įvairius jutimo būdus, kurie jums patinka (ir nemėgstate), o tai gali padėti geriau formuoti aplinką taip, kad ji tiktų jums, sako Rubinas. Pavyzdžiui, palietę savo garso pojūtį galite pastebėti, kad…